Ar tikrai Lietuvoje trūksta inžinierių?

Žiniasklaidoje nuolat atsiranda straipsniai apie tai kaip sunku surasti gerą darbuotoją, ir kaip daug jiems pasiruošę mokėti darbdaviai. Bet ar tai yra teisybė? Žiniasklaida niekada labai nepasitikėdavau, o po straipsnių bangos apie lobstančius diplominių darbų rašytojus ir turtus kraunančius repetitorius, verta abėjoti net ir neutraliais straipsniais.

Kaip žinome, jau daugelį metu vyksta informacinė kampanija skirta technikos specialybių populiarinimui. Kadangi pats esu technikos specialybių atstovas, nusprendžiau pasidalinti savo patirtimi kaip darbuotojo ir kaip darbdavio.

Prieš pusę metų priemiau į darba vyr. energetiką, darbo pobudis: remontuoti, konstruoti, užsakyti ir organizuoti. Nepasakyčiau, kad man trūktų kandidatų, jų buvo ir gana nemažai – tikrai turėjau iš ko rinktis. Visų dirbančiųjų kandidatų atlyginimai buvo nuo 400 iki 800€.  Jei svarstote ar verta tapti taip geidžiamu automatikos specialistu pagalvokite, ar jums tinka toks atlyginimas? Turiu paminėti šios profesijos pavojingumą, kaip sau taip ir kitiems. Pavojus sau, – tai elektros smugiai, kurių neįmanoma išvengti dirbant su elektrą, 99.9% elektros smugių žmogaus gyvybės neatima, tačiau gerokai apgadina širdį. Pavojus kitiems gali kilti dėl tavo klaidos, arba ir be klaidos. Už tai galima ir į kalėjimą atsisėsti.  Karta kai dirbau viename fabrike (buvau atsakingas už elektros ūkį) kažkokie balvonai darbininkai nulaužė šviesos jungiklį ir jo vietoje liko tik pliki laidai. Tamsoje labai patogu buvo ieškant jungiklio griebti už tų laidų. Man pasisekė, kad ne tik manes ne papurtė, bet ir buvau pirmas toje vietoje, jei ten praeitų kokia nors moteriškė tikrai gyva neliktų. Tai yra pavyzdys, kaip ant lygios vietos galėjau gauti baudžiamąją byla ir ilgai tampytis po teismus.

Be to technikos darbuotojams dažnai kiša pasirašymui visokius sutikimus iš sėrijos „atsakingas už“. Blogiausia būti atsakingam už priešgaisrinę saugą. Tada reikia maitinti nepasotinamus gaisrinius inspektorius, ir mokėti baudas, už neteisingus atstumus tarp stelažų, už kompiuterio laidą, kuris nepritvirtintas prie sienos (nors tai nešiojamas kompiuteris).

Taip, taip, kiekviena karta prieš inspektoriaus apsilankyma, teko atjunginėti kompiuterių laidus (net pelės su klaviaturomis buvo slepiamos), nes „laidai turi būti pritvirtinti prie sienos, ir neturi kabėti“.

Tos visos taisyklės teoriškai yra surašytos atitinkamose teisiniuose dokumentuose, tačiau tie svarbiausi reikalavimai, dėl kurių kabinasi inspektoriai niekur nesurašyti, ir kai prašai nurodyti taisyklės šaltinį jie atsako „taisyklėse parašyta“ arba „baudos gal nori už nežinojimą?“. Bet ant jų pikti negalima. Valstybė jiems nustato baudų surinkimo planą ir jie turi jį įvykdyti.

Bet ne viskas taip blogai, gaisriniai inspektoriai lankosi maždaug kartą per metus, ir dabar ateina kiekviena kartą vis naujas (korupcijos prevencija). Todėl tas stresas yra labai trumpalaikis.

Kokios yra algos perspektyvos? Šiuo metu dirbant Vilniuje galima gauti standartiškai apie 1000€ , retais atvėjais iki 1500€ bet tai jau riba virš kurios darbdaviai nemoka iš principo.

Palyginimui prastas pardavimo vadybininkas kuris sugeba nors kiek parduoti gauna apie 2000€ + firmos automobilis ir kūras (alga nurodau į rankas),  o vidutiniškas vadybininkas gali gauti ir 4 ir 5 tūkstančius + tas pats automobilis ir procentas nuo pardavimų. Pardavimuose alga yra neribota, todėl žmonės ten ir eina, o technikos specialistai dažniausiai gauna standartinius atlyginimus kuriu kelti darbdaviai neskuba.

Pardavimų vadybininkas išeinant iš darbo gali išsinešti ir klientus, todėl darbdavys bijo, kad išėis pardavėjas, ir moka jam tiek kiek tas reikalauja. O išėinant iš darbo inžinieriui, jo vietą užima kitas ir niekas nejaučia jokių nuostolių.

Taip, kokiam nors jaunuoliui nurodytos inžinierių algos gali atrodyti patrauklios, bet jos geros tik jei neturi šeimos, turint vaikų tos algos nebeužtenka.

Dabar parašysiu kaip „lengva“ gauti darbą, šiaip kai nereikia tai darbo pasiūlymų tikrai yra, bet kai reikia susirasti darbą, visi kaip susitarę tave ignoruoja. 2016 metų pradžioje trys mėnesius siuntinėjau CV, išsiunčiau apie 40 vnt. bet negavau nei vieno atsakymo. Dauguma darbo skelbimų buvo netikri – skelbimas yra o darbo niekas nesiūlo. Įdarbinimo agenturos taip surenka CV į savo duomenų bazę. Tie skelbimai kurie buvo tikri, į CV net nereagavo. Turėdamas tokią patirtį aš suabejojau, ar tikrai Lietuvoje trūksta specialistų? Darba galu gale gavau, vienas darbdavys vis dėl to paskambino.

Bet gyvenyme taisyklių nėra, kai kas ilgai ieško savo vietos, o kai kas gauna iš karto. Jei technikos sritis jums atrodo patraukli, tai tikrai verta dirbti toje srityje, bus įdomu ir linksma 🙂

 

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.