Ekonomika auga o emigracija didėja. Jie mus laiko durniais!!!

Šį straipsnį išprovokavo Tarptautinės migracijos organizacijos Vilniaus biuro vadovė Audra Sipavičienė.

Cituoju jos žodžius: „Ypač nerimą keliančios tendencijos yra pastaruosius dvejus– trejus metus. (…) Pirmą kartą stebime tendenciją, kai emigracija nekoreliuoja su ekonominiais rodikliais, tai yra ekonominiai rodikliai auga, BVP, atlyginimų augimas yra vienas didžiausių Centrinėje Europoje, mažėja nedarbas, bet paraleliai auga ir emigracija ir auga labai sparčiais tempais“,

Iš tikrųjų ji nieko neteisingo nepasakė, bet pasakė tikrai ne viską. Viską sakyti jai neleidžia pareigos. Aš departamentams nevadovauju, todėl galiu sakyti ką tik noriu :). Tai aš ir sakau:

Mes pripratę kad politikai mėto tokius terminus kaip: BVP, ekonomikos augimas, demokratija, laisvė, okupacija ir t.t. Viskas būtų gerai, bet tokie žodžai skirti mus apgauti. Kodėl?? O todėl , kad jie visiškai neatspindi nei situacijos, nei gyvenimo kokybės šalyje. Tie skaitytojai kurie mokykloje neseniai mokėsi politologijos paprieštaraus: „kuo didesnis BVP tuo geriau gyvena žmonės“. Juk tai parašyta vadovėlyje. O aš pasakysiu NE!! Nieko panašaus!!!

Buitiškai paaikinsiu kas yra BVP: „tai visi šalyje išleisti pinigai (per metus)“. Ir BVP logika paprasta, kuo daugiau žmonės pinigų išleidžia tuo geriau jie gyvena. O dabar galvokite: Lietuvoje įvedamas Euras, kainos kyla 3,45 karto, reiškia kyla išleistų pinigų kiekis. Kyla ir BVP. Kyla ir surenkami mokesčiai. Žmonės atiduoda paskutinius pinigus už butą ir maistą, pradeda leisti santaupas, emigrantai siunčia pensininkams tevams  pinigus, kad antstoliai neatimtų iš jų namus. Valdantieji politikai išputę akis giriasi, kad ekonomika auga ir jie turi tam pagrindą, BVP gi užaugo, o tai gyvenimo kokybės rodiklis.

Ar BVP neturi ryšio su gyvenimo kokybę? Pasakykime taip: BVP gali parodyti gyvenimo kokybę su dviem sąlygom:

 1 sąlyga. Kai visu pirma auga ne prekių kainos o parduodamų prekių kiekis.  Visu antra… – skaitykite toliau:

Dabar mes žinome, kad BVP tai išlesti pinigai. O kam gi žmonės išleidžia pinigus? Padalinkime tas išlaidas į dvi dalis: geros išlaidos ir blogos išlaidos. Galėčiau įdėti dar ir trečią dalį – neutralios išlaidos, bet paprasčiau bus su dviem dalim.

Geros išlaidos tai: sportas, kokybiškas maistas, turizmas, menas, mokslas, statybos (statybos ne visada geros 🙂 ), juvelirika.

Blogos išlaidos: vaistai, alkoholis (ypač pigus), cigaretes, lošimo automatai, šildymas, antstoliai, baudos, infliacija.

2 sąlyga. Taigi dabar mes žinome, kad gyvenimas gerėja tik jeigu auga Geros žmonių išlaidos. O jei auga blogos išlaidos tai gyvenimas blogėja. Bet mūsų švesieji mokslininkai ir politikai neskiria BVP į gerąją ir blogąją pusę. Jie paima „gėrį“ ir sudeda su „blogiu“, nors iš tikrųjų jie turėtų iš „gerojo BVP“  atimti „blogąjį BVP“ ir tik taip jie gautų tikrąjį vaizdą. T.y. pusę tikrojo vaizdo, nes reikia prisiminti dar ir apie 1 sąlygą.

Dabar, kai mes žinome kaip teisingai reikia vertinti žmonių gerovę, mums kyla klausimas: „kodėl niekas nenustato žmonių gerovės pagal tas dvi sąlygas?“

Atsakymas paprastas, jei moksleiviui suteiktume teisę pasirinkti jo gaunamus pažymius, kokius jis pasirinktų? Aišku, kad dvejetų jis tikrai nesirinktų. Taip ir mūsų politikai, jie nenori, kad jų darbas butų vertinamas blogai, todėl jie tokią sistemą ir pasirinko. Juk daug lengviau pasigirti augančių BVP ir nesigilinti dėl ko jis užaugo, negu aiškintis dėl realių problemų. Tuo labiau, kad dėl nuolatinės infliacijos BVP ir taip stabiliai auga.

Kaip rezultatą mes gauname vertinimo sistemą, kurioje gali buti vienodai įvertintas dviejų šalių gyvenimas, nors vienoje šalyje didžiūlė infliacija žmonės daug geria, ruko, serga, moka didžiulius pinigus už šildymą, o kitoje šalyje žmonės daug keliauja, sveikai maitinasi, sportuoja, turi pomėgius, perka papuošalus ir stato namus.

Taip gavosi ir vertinant ekonominę situaciją Lietuvoje. Taip, BVP iš tikrūjų didėjo, bet didėjo ne dėl didesnės prekių apyvartos, bet dėl augančių kainų, ir padidėjo ne „gerosios“ gyventojų išlaidos bet butent „blogosios“. Tas ir lėmė paskutinių metų didėjančią emigraciją. Nes gyvenimas darosi vis brangesnis ir pakilęs minimumas tikrai nesprenžia šių problemų.

 

 

 

 

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.