To jums niekada nesakys apie Škotiją

„Jie vaikšto su sijonais“ 🙂 tai sako visi.

„Jie groja dudmaišiais (bagpipes) “  – tai sako kai kurie

Dar mažiau žmonių žino, kad škotai mėto rąstus. Bet aš ne apie tai. Yra dar šeši dalykai kurie daugumai žmonių nežinomi:

  1. sheep shager (avių dulkintojas)
  2. Haggis
  3. Laukiniai škotai
  4. Škotiškos vestuvės
  5. Škotiški pinigai
  6. Dagys

1.  Sheep shageriai – taip vadinami škotai gyvenantys Aberdeeno grafistėje. Kodėl? Googlas duoda gana keistus paaiškinimus. Bet nformacija kurią gavau aš yra tokia: du kartus per metus vyksta festivalis, kurio metu škotas užsideda kiltas, guminius batus, pasiimą avį, avies galines kojas įkiša į guminių batų aulus (kad avis nesispardytų) ir daro savo linksmą reikalą :).

Kai aš vienam anglui Ricky pasakiau, kad netikiu, jis pasiūlė paklausti tikrą škotą Nilą. Bet as nenorėjau klausinėt tokių dalylų. Todėl Rickis tai padarė vietoj manęs. Nilo atsakymas buvo žiaurus: „Nevisur. Priklauso nuo regiono, Peterhede – TAIP“. Kodėl žiaurus? Todėl, kad jis tai pasakė su TOOOOKIU pasididžiavimu…!!!!

Avys Pertthe skirtos žemės ūkio tikslams o ne pramogoms :)
Taip linksmai Pertho gyventojai tyčiojasi iš Aberdeeniečių 🙂 (nuotrauka iš Facebook)

Šiaip Škotai gana ramiai reaguoja kai juos vadina sheep shageriais, ir jiems tai nėra kažkoks įžėidimas, tiesiog linksmas būdas kreiptis į žmogų.

2. Hagis. Jei jus ir girdėjote apie sheep shagerius, tai Haggis jums bus tikra naujiena. Tiesa turiu pripažinti, kad apie Haggį dauguma žinos, bet ne kaip apie gyvūną o apie patiekalą. Jei kas nežinote apie patekalą tai: avies skrandis, kuriame sumalti avies širdis, plaučiai ir kepenys, sumaišyti su avižais ir dar visokiais priedais.

Hagis – tai yra gyvūnas!!! Jis gyvena tik tai Škotijoje ir tik tai kalnuose. Kadangi jis gyvena kalnuose ant šlaitų jo kojos yra skirtingo dydžio (kairės trumpesnės nei dešinės). Taip jis gali patogiai vaikščiuoti aplink kalną. Bet vaikščiuoti gali tik viena kryptimį – dėl skirtingų kojų ilgio. Yra dvi Haggio rušys, jos atrodo vienodai, bet viena rušys yra veidrodinis kitos rušies atspindys, todėl jie aplink kalną vakšto kita kryptymi. Kaip jus supratot: viena rušys vaikšto aplink kalną pagal laikrodžio rodyklę o kita prieš laikrodžio rodyklę.

Tos dvi rušys poruotis negali, nes fiziškai negali pasisukti ta pačia kryptimi, vienas iš jų praras pusiausvyrą ir nusiris nuo šlaito :). Bet dirbtinai tas dvi rušis Haggių galima sukryžminti  ir gauti palikuonius kurie turi vienodas kojas. Tokie vienodas kojas turintys Hagggiai auginami fermuose maistui. Kaip pavyzdžiui šis mielas mažylis:

Jei nori pagauti Haggį turi pasidaryti spastus ir jose palikti viskio :). Haggis valgo daug avižų todėl jo skonis primena avižus. Iškeptas Haggis atrodo taip:

Škotiškas Haggis

Kai man apie juos pasakojo, ir piešdavo jų paveiksliukus vis klausinėjau: „ar tai triušis?“, „ežys?“, „lapė?“.

Paskui aš paklausiau: „kaip jus galite pasakoti tokius dalylys su tokiais rimtais veidais?“ Jie nusijuoke ir pasakė: „Jau nebegalim 😀 “

Mane stebino jų solidarumas: ateina naujas škotas į valgyklą, kur kiti škotai jau durnina kokį nors emigrantą ir pradeda pasakoti, kaip jis gaudė Hagius prieš savaitę ir vieną pagavo. Ir pradeda aiškinti, į kurią vietą reikia nuvažiuoti, jei nori pasigaut sau Haggį 🙂

3. Laukiniai škotai. Taip pat yra visokie pasakojimai ir gasdinimai, apie laukinius škotus, kurie gyvena kalnuose, akmens amžiaus sąlygomis. Jų visas kūnas yra tatuiruotas. Jie turi savo įstatymus, ir neivienas nuėjęs į kalnus civilizuotas žmogus nėra saugus. Einant pas juos turi sužinoti jų įstatymus, kitaip gali padaryti mirtiną klaidą ir būti žiauriai užmuštas. Jie visi apie tai kalbą lygiai su tokiais pat rimtais veidais kaip ir apie Haggį, bet man napavyko nei panėigti nei patvirtinti šios informacijos.

4. Škotiškos vestuvės. Tai yra dalykas kurį verta pamatyti. 🙂 Pradėsiu nuo to, kad vestuvės ten yra brangus malonumas ir ne visi gali sau tai leisti. Dažniausiai vestuvėms nuomojama pilis, ir tai yra didžiausios išlaidos. Svečiams priklauso po 1 stoparika viskio, ir užkandžiai. Visą kitą jie perka patys. Tokios vestvės kainuoja 20-30 tūkstančių svarų.

Purvinamos ir nuotakos

Bet tai buvo bendra informacija, įdomiausia dalis yra ta, kad jaunikis yra nurengiamas ir pririšamas prie stulpo (mieste). Dar jis būna ir išpurvinamas įvairiais „purvikliais“, kartais ir su mėšlu. Jaunikis gali būti paliekamas pririštas nakčiai prie stulpo, per tą laiką jis turi išsilaisvinti ir atbėgti pas savo nuotaką. Ten kur gyvenau aš „skriaudžiamas“ buvo tik jaunikis. Bet kitose regionose tos apeigos gali būti atliekamos skirtingai. Apeigų tikslas yra atbaidyti nešvankias mintis ir gundančias dvasias pries susitikimą su nuotaką.

Škotiškos vestuvės

Karta lietuviai ėjo namo po  vakarinės pamainos, jau buvo tamsu ir jie buvo vieninteliai žmonės gatvėje. Staiga jie pamatė nuogą žmogų pririštą prie stulpo. Aišku gerieji lietuviai puolė jam padėti. Taip jie vos nesugadino viso reikalo, gerai, kad jie suprato angliškai 🙂 ir paliko laimingą vaikiną ten kur jį rado.

Tokios pat procedūros gali būti daromos ir nuotakai.

Teko matyti panašų vaizdą, tik ten buvo vienas jaunikis, galu gale tokia pati bortinė mašina privažiavo prie ūpės ir vaikinas buvo į ją įmestas. Vaikinas buvo aprengtas raudona trumpa suknele 🙂 Šlapias vaikinas atgal buvo nuvežtas irgi borte, su ta pačia šlapia suknele, nors lauke buvo šalta ir vėjuota. Škotams nesvarbu ar šalta ar labai šalta (šilta ten nebūna :)), jie gali prie +5 temperatūros vaikščiuoti su trumpom rankovėm ir nejausti nepatogumų.

5. Škotiški pinigai. Škotija yra ypatingas regionas, čia yra savi pinigai “škotiški svarai”, kurie nepripažistami niekur pasaulyje. Škotijoje yra trys bankai, kurie leidžia kiekvienas savo pinigus: Bank of  Scotland, Royal Bank of Scotland (RBS) ir Clydesdale bank. Nebandykite tų pinigų vežtis į Lietuvą,  jei ir surasite kur pakeisti, tai už vieną svarą ir euro negausite. JK bankai škotiškus svarus į angliškus keičia nemokamai. Kai kuriose bankomatuose galite išsiimti ir angliškų, kur tie bankomatai paklauskyte vietinių lietuvių (oro uostose tikrai gausite angliškų). Tie škotiški svarai negalioja ir Anglijoje, todėl keliaujant nepamirškyte juos pasikeisti. Paveiksliuke pavaizduoti įvairūs svarai kuriuos galite sutikti škotijoje, vežtis į Lietuvą galima tik tą 20-uką kuriame pavaizduota karalienė:

Škotiški ir angliški 20 svarų

6. Dagys  (thistle).

Škotiškas Dagys

Škotijos simbolis, auga kalnuose. Legenda yra tokia, kad nakti škotus puolė vikingai, bet pakeliui vikingus subadė dagiai ir jie pradėjo rėkti. Riksmu pažadinti škotai greitai atrėmė puolimą ir liko nenugalėti.

Įpatingos formos uola Škotijoje

Kai kurie žmonės iškėlė hipotezę, kad švenčiant pergalę škotai iškalė iš uolos paminklą tai „vietai“, kurią subadė sau vikingai puldami škotus. Ir dabar tas anatomijos paminklas sekmingai atbaido vikingus iki šiol. 🙂

Tiesa, ši uola yra visai šalia Drakulos pilies 🙂 Drakulos pilis – tai Slains Castle, pilis kuri yra miestelyje Cruden Bay įkviepė rašytoją parašyti knygą apie Drakulą.

Dabar tai tik pilies liekanos, stovinčios ant skardžio prie pat jūros. Jei busite netoliese rekomenduoju aplankyti šia vietą.

1 komentaras

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.